A cukornd Kr. e. 15000 s 8000 kztt Melanziban (j-Guinea) fejldtt ki, majd 6000-ben jutott el Indiba, a "cukorgyrts blcsjbe". A nd termesztse s levnek feldolgozsa ugyanis innen terjedt el, de az els des l kinyersnek, illetve a kristlyos cukor ksztsnek idpontja nem ismeretes.
Nagy Sndor a perzsa birodalom meghdtsa (Kr. e. 327) utn seregvel az Indus torkolatig nyomult elre. Admirlisa, a krtai Nearchos tudstott eurpai emberknt elszr egy indiai ndrl, mely "mhek nlkl ad mzet". Kr. u. 600 krl a perzsk ksztettek elszr formzott cukrot, k a svegcukor feltalli.
Az arabok hdt hadjratai nyomn jutott el a cukornd Egyiptomba, szak-Afrikba, Szicliba, Dl-Spanyolorszgba, de a nyugati vilg az els keresztes hadjrat sorn ismerte meg. 1174-tl Velence lett az eurpai ndcukor-kereskedelem kzpontja. Eurpban a 13. szzadtl kezdve ltestettek cukorfinomtkat, de a cukor mg a 16. szzadban is luxuscikk, illetve gygyszer volt. Kolumbus 1493-ban honostotta meg a cukorndat az jvilg spanyol s portugl felsgterletein. Ennek nyomn a 17. szzad elejn Portuglia lett Eurpa elltja, ksbb - a Karib-tengeri csatk sorn szerzett gyarmatainak ndcukor ltetvnyei rvn - Anglia jutott az eurpai cukorpiacon vezet szerephez.
1747-ben Sigismund Andreas Marggraf nmet gygyszersz felfedezte, hogy egyes rpafajtkban ugyanaz a cukor (a szacharz) tallhat, mint a csak "dlen" termeszthet cukorndban. Tantvnya, a francia szrmazs, de berlini szlets Franz Carl Achard folytatta ksrleteit, "nemestette" a rpt, cukortartalmt kinyerhet mrtkre fokozta. Munkssga nyomn 1784-ben szletett meg a cukorrpa, mint ipari nvny. A vilg els rpacukor-gyrt is Achard ltestette 1801-ben.
Magyarorszgon a "kezdeti prblkozsok" idejnek tekinthetjk az 1790-es vek elejtl 1808-ig terjed idszakot, melynek legnagyobb jelentsg alakja Tessedik Smuel, szarvasi evanglikus lelksz, r, kivl pedaggus, aki Eurpban elsk kzt ltestett gyakorlati gazdasgi s ipariskolt s a korszer mezgazdasgi termels egyik ttrje volt haznkban. Nmet egyetemi tanulmnyainak befejezse utni tanulmnytjai sorn Marggraf, majd Achard munkssgval is megismerkedett. 1794-ben ismertette rpatermesztsi tapasztalatait, s 1796-ban elszr ksztett haznkban rpbl cukrot.
1803-ban Gertinger Jnos Smuel eperjesi gygyszersz olyan rpbl gyrtott Debrecenben cukrot, amelynek magjait Tessediktl kapta. Gertinger 2750 font rpbl Achard eljrsa szerint 60 font szilrd cukrot lltott el ( 1 font = kb. 0,5 kg ).
Az els cukorfzde a mai Ercsi Cukorgyr terletn, Lilien Jzsef br birtokn lteslt 1808-ban. A cukorfzst Tessedik hres szarvasi mezgazdasgi iskoljn kvl ksbb Linberger Gyula pesti iskolja is npszerstette. (1835-ben 100 cukorfz dolgozott, egyik-msik - csaldjval - napi 100-200 fontnyi svegcukrot tudott ellltani.) A magyar cukoripar gyripari jellege 1849-tl 1867-ig alakult ki s 1888-ra vlt nagyiparr. |