Az kori grgk aromafrdt ksztettek belle. A rmaiak elgettk, mert gy hittk, hogy a fstje elzi a skorpikat. A germnok szmra szent volt, Freya istennnek ldoztak vele. A keresztnysg idejn a Mria-szimblumok egyike volt. A kakukkfnek egyb elnevezsei is vannak, pl.: vadkakukkf, mezei kakukkf, dmutka.
A legtbben a Fldkzi-tenger trsgben honos kakukkfvet, mint kedvelt fszert ismerik, ami nlkl elssorban a dl-eurpai konyha zletes telei elkpzelhetetlenek volnnak. A francia konyhban a kakukkf a "Bouquet garni" nevet visel kis fszercsokor alkoteleme, amit fzskor levesekhez, szszokhoz s egytltelekhez adnak s tlals eltt eltvoltanak. A "Bouquet garni" a kakukkf mellett jellemzen babrlevelet, rozmaringot, turbolyt, bazsalikomot s legtbbszr petrezselymet is tartalmaz.
De a kakukkf rgta ismert gygynvnyknt is. Mr a rmai llamfrfi, Plinius - aki majd 2000 vvel ezeltt rsaiban sszegyjttte az kor orvoslsi s botanikai tudomnyt - is ajnlotta a gygynvnyt kgymarsra s fejfjsra. Nagy Kroly is rt gygynvnyes knyvecskjben egy kakukkfbl kszlt fzetrl, amit a br tiszttlansgnak, zleti fjdalmak kezelsre hasznltak. A kakukkftet a npgygyszatban mg ma is fogyasztjk gyomor- s blpanaszok, valamint a hgyhlyag gyulladsai esetn.
Ma mr tudjuk, hogy a kakukkf hatanyagai, elssorban f alkotelemknt timolt s carvacrolt tartalmaz illolaja ers nyk- s grcsold, valamint gyulladscskkent hatssal br. A kakukkfkivonat egyttal nveli az ellenllkpessget a leggyakoribb, gyermekeknl is elfordul lgti fertzsek krokozival szemben. A modern fitoterpiban ezrt sikeresen alkalmazzk a kakukkfkivonatot tartalmaz nvnyi eredet gygyszereket a khgs s bronchitis kezelsre, fleg ha a betegsg ers nykkpzdssel jr. |