Az rpd-hzi kirlyok asztalnl
Ezer esztendvel ezeltt nagy volt srgs-forgs els kirlyunk, Istvn udvarban. Sok klhoni vendg fordult meg – eurpai uralkodk, cseh, nmet s olasz egyhzi mltsgok ltk krl a dsan terttt asztalokat. m, hogy mi volt a men, arrl nem sok rsos feljegyzs maradt az utkorra. A kor „magyaros” tkezsi szoksairl egy korbbi, mg a kalandozsok (926-bl) val krnika ekknt szmolt be:
„A Sankt Galleni-i kolostor rtjn a femberek bsges lakomt csaptak. Az tkezshez lalkalmatossg nlkl leheveredtek. k pedig, mikor a flnyers szgy s egyb marhahsdarabokat ks nlkl csak fogaikkal tpve ettk a lergott csontokat trfbl egyik a msikra hajigla. A bort is teli ednyekben kzpre tettk s klnbsg nlkl mindenki annyit ivott belle, amennyit akart….”
De ht ez mg a kalandozsok, vndorlsok korban volt. Amikor azonban seink letelepedtek, megvltozott az tkezsi kultrjuk. A nyereg alatt puhtott hs s kancatej legendja elhalvnyodott, vadat, halat s mi j falat, vltozatos sokasgban fogyasztottak. Az telek elksztsnek mdja persze mg nagyon egyszer volt, szinte kimerlt a hsstsben (mert vadat, szrnyast, de mg halat is nyrson stttek), hozz lepnykenyeret ettek, esetleg ftt zldsget, desszertnek friss gymlcst, vadmh mzvel lenttt aszalt gymlcst.
Istvn udvarban, az olasz, a cseh s nmet papok tants nyomn nemcsak a valls s a tudomnyok vertek gykeret, hanem az tkezsi szoksok is. Amikor teht Istvn felesgl vette II. Henrik bajor herceg lnyt, Gizellt, termszetes volt, hogy az ifj kirlyn hozta magval a teljes udvartartst, s persze a szakcst is. Istvn, a bajor szoksokat tiszteletben tartva, egy hzott kr stsvel kedveskedett hitvesnek az eskvi lakomn.
Mivel receptknyv akkoriban nem volt, csak sejteni lehet, hogy mi mindent tlaltak az kr mell, hiszen a fld csak gy ontotta kincseit.
Honfoglal seink nem vletlenl vlasztottk j hazjuknak ezt a vidket: gazdag fldet talltak itt. Sr erd bortotta a vidket, s az erdben rengeteg vad, a folykban szzfle hal s temrdek rk, a ndasokban vzimadarak hada tanyzott. De megtallhat volt a rmai civilizci sok-sok maradvnya, gy a gymlcs- s szltermeszts nyoma is, amit az egyre szaporod kolostorokban feleleventettek s tovbb poltak. Nem vletlen, hogy a ksbb kialakul birtokrendszer gazdlkodsban az egyhzi birtokok jrtak len.
Az erdk-rtek vadon is ontottk a gymlcst s a gombt, meg a fszernek val nvnyeket. Az udvari szakcsoknak s a tallkony gazdasszonyoknak igazn nem volt nehz ennyi finom hozzvalbl zletes, vltozatos ebdet-vacsort kszteni, annak ellenre, hogy akkoriban mg egy sor „gyarmatra” (bors, burgonya, kukorica, paprika) egyltaln nem volt ismeretes.
Az 1005-ben alaptott pannonhalmi monostor feljegyzseibl nyomon kvethet, hogy mibl mennyit hasznltak egy-egy telhez, de az elkszts mdjrl nem ejtenek szt.
A fzs technolgija is merben ms volt mg, mint napjainkban, hiszen tbbnyire szabad tz fltt slt a hs, fortyogott az tel. A magyar hztpus voltakppen a jurtk alapjn plt.
A konyha kzepn nagy szabad tzhely volt, fell a hst s a halat stttk – fztk, alul pedig a kenyeret s a tsztaflket. A nagyobb fels tz mellett ott volt a „vaskutya”, arra erstettk a stnyrsat, a msik vgt pedig forgatsra hasznltk. s lszr ktlen, ksbb lncon lgott a tz fl bogrcs.
Mivel akkoriban a fm a fegyverekhez kellett, ednyksztshez nem hasznltk, a legtbb edny cserpbl kszlt. (….)
Nagy vadszatok utn bven kerlt z, szarvas s vaddisznhs az asztalra. A fcn s a fogoly is elmaradhatatlan fogsa volt a kirlyi lakomknak. A furak egy-egy szezonban akr hromszzezer fcnt is puskavgre fogtak, gy szp szmmal kerlt bellk a konyhkra. A fiatal fcnt azonnal megstttk, a korosabbakat feldolgozs eltt nhny napig llni hagytk, hogy a szne, szaga kicsit megvltozzon, aztn (nem forrzva) megkoppasztottk, belsejt kitiszttottk, szalonnval bortva hslvel locsolgatva egy rcskt stttk.
A szegny embernek persze nem kerlt fcn az asztalra. Ha nem tudott mst, ht ltt cinegt, verebet vagy ms madarat. Ksbb, hogy ne legyen kiszolgltatva a vadszszerencsnek, tavasszal sszeszedte a vadkacsa-, vadliba-, fogolyfikkat, szrnyukat levgta s a hzhoz szoktatta ket. gy alakultak ki az els baromfitenyszetek, amelyek ksbb mr a fri udvarokat is ellttk.
A hshoz kretknt vszzadokig kst ettek, amit klesbl, rpbl, zabbl, hajdinbl tejjel vagy vzzel fztek, s zldfszerekkel, esetleg gombval tovbb zestettek.
A cukrot ekkor mg egyltaln nem ismertk. destshez mzet hasznltak.
tkezs kzben s utn tbbnyire vizet ittak, s bort. De mr ismertk a srfzs technolgijt. Persze a sajt sem hinyzott az trendbl. A honfoglal magyarok mg csak a juhsajtot ismertk, de a 13. szzadban, a tatrjrs utn a Felvidkre teleptett nmetek mr tehntejbl is ksztettek sajtot. (…..)
|