A legenda szerint egy etip juhsz megfigyelte, hogy az llatok egsz jszaka bren maradnak, ha napkzben egy bokor vrs bogyit eszegetik. Tapasztalatairl beszmolt a kzelben lak szerzeteseknek, akik a bogybl keser italt fztek, s a hossz imdsgok alatt ezzel tartottk magukat bren. A trtnet egy msik vltozata, amely 1400 krl keletkezett, jemeni psztorrl s kecskkrl szl. De arrl is tudomsunk van, hogy 1000 krl Avicenna mr gygyszerknt hasznlta a kvt. Egy titokzatos, fekete, keser, lnkt hats ital a sokkal rgebbi arab mondkban is szerepel. Az sem kizrt, hogy a kvt eleinte nem ittk, hanem ettk. Az ugandaiak, ha hossz tra keltek, lltlag szrtott kvszemeket rgtak (gy gondoltk, hogy ettl erre kapnak), az abessznok pedig egyszeren azrt rgtk a kvt, mert szerettk.
Ha a feketekv eredete homlyba vsz is, a klnbz forrsok abban megegyeznek, hogy a kvcserje egy etip tartomnybl, Kaffbl szrmazik s innen terjedt el.
A XVI-XVII. szzadban a Balkn s szak-Afrika fel terjeszked trk birodalom magval vitte a kvzs szokst. Velencben is hamarosan megjelent a kv. Francesco Morosini, a Velencei Kztrsasg kvete, 1582-es konstantinpolyi jelentsben megemlti, hogy Keleten szmos olyan zlet van, ahol az emberek naponta tbbszr tallkoznak egymssal egy forr, stt ital mellett. Az 1600-as vek els felben megnylt az els velencei kvhz, s az olasz zlsre tformlt kvzk gyorsan szaporodtak az itliai vrosokban. A fanatikus hvk ezttal VIII. Kelemen ppt prbltk rvenni arra, hogy tiltsa be "az rdgi italt". VIII. Kelemen - a legenda szerint - megkstolta a kvt, s gy vlte, kr lenne, ha csak a hitetlenek fogyasztank.
Az els prizsi kvhzat 1672-ben nyitotta meg egy rmny keresked, de nem aratott sikert. Ksbb ms rmny s perzsa vllalkozk is ksrleteztek - eredmnytelenl. Valsznleg nem ismertk a francia szoksokat. Nemsokra ugyanis francik rendeztek be elegns, tgas helyisgeket, ahol kvt, tet, csokoldt, egyb dtket knltak, s ide mr szvesen eljttek az rk s a trsasgi emberek. tven v mlva tbb mint hromszz kvz volt Prizsban, m Dubois bboros a rgenskorban (1715-23) betiltotta a kvhzi csevegseket, s ksbb - 1789-ig - szigor rendri ellenrzsnek vetettk al a kvhzakat.
Az els londoni kvhz nhny vvel megelzte a prizsit. Az angol trvnyknyvek 1660-ban emltik elszr a kvt; a kvrusokra gallononknt ngy penny adt rttak ki. 1675-ben Kroly kirly betiltotta a kvhzakat, amelyeket felforgat eszmk terjesztsvel vdoltak, de a tilalmat nhny napon bell visszavonta.
Az eurpai piacokra tbbnyire Alexandria s Szmirna kiktibl rkezett a kv. Az ital nvekv npszersge s a nagy kikti adk miatt azonban megprbltk a kvt a gyarmatokon is meghonostani. A hollandok az Indonz-szigeteken, a francik Martinique-on s az Antillkon, az angolok, spanyolok s portuglok zsia s Amerika trpusi vidkein ltestettek ltetvnyeket. A kt leggyakoribb faj, a Coffea arabica s a Coffea robusta, Afrikbl kerlt a vilg klnbz tjaira. |